<< wróć Międzynarodowa konferencja na temat przyszłości kształcenia i doradztwa na rzecz MŚP

SME Trainet

W dniach 18 i 19 maja w Związku Rzemiosła Polskiego odbyła międzynarodowa konferencja poświęcona przyszłości szkolenia oraz doradztwa na rzecz młodych przedsiębiorców z sektora MŚP.

 

Podczas dwudniowego spotkania podsumowano projekt „SME-TraiNet” realizowany przez ZRP we współpracy z 13 partnerami z 10 krajów Unii Europejskiej , finansowany ze środków Programu „Leonardo da Vinci” w ramach programu „Uczenie się przez całe życie”.

 

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele środowiska rzemiosła, małej i średniej przedsiębiorczości z 11 krajów UE, reprezentanci polskiego Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Europejskiej Unii Rzemiosła, Małej i Średniej Przedsiębiorczości (UEAPME). Posiedzenie było okazją do dyskusji nad najważniejszymi problemami z jakimi borykają się firmy z sektora MŚP w trudnej fazie między trzecim a piątym rokiem działalności na rynku.

 

Podczas sesji plenarnej, poruszane zostały kwestie dotyczące usytuowania szkolenia młodych przedsiębiorców w modernizowanym polskim systemie kształcenia zawodowego oraz wdrażania „Small Business Act”, reprezentanci z Polski, Niemiec, Austrii oraz Bułgarii zaś przedstawili innowacyjne oferty szkoleniowe oraz projekty przygotowane specjalnie na potrzeby młodych przedsiębiorców oraz MŚP.

 

Drugiego dnia uczestnicy mieli okazję wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez przedstawicieli wszystkich organizacji partnerskich projektu i dyskutować o możliwościach transferu zaprezentowanych rozwiązań pomiędzy państwami Unii Europejskiej.

 

Celem projektu „SMEtrai.net – Sieć interesariuszy w obszarze kształcenia zawodowego i doradztwa na rzecz zrównoważonego rozwoju młodych przedsiębiorstw i MŚP” jest poprawa przejrzystości kształcenia zawodowego i szkoleń w krajach Unii Europejskiej oraz udoskonalenie struktury wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw w trudnej fazie pomiędzy trzecim i piątym rokiem funkcjonowania firmy. Jak wskazują wyniki badań, pomimo wsparcia, jakie właściciele firm otrzymują w momencie rozpoczęcia działalności gospodarczej, większość przedsiębiorców ma problemy z przetrwaniem pierwszy trzech lat na rynku. Przyczyny tej sytuacji mają swoje źródło m.in. w niedostatecznej wiedzy i doświadczeniu właścicieli młodych przedsiębiorstw w radzeniu sobie z szybkim rozwojem firmy oraz w niedostosowaniu wsparcia do ich potrzeb. Potwierdziły to również wyniki badań przeprowadzonych przez partnerów projektu w poszczególnych krajach UE.

 

Warto zaznaczyć, iż w ramach projektu powstały już dwie publikacje: raport „Młodzi przedsiębiorcy w Polsce” poświęcony aktualnej sytuacji małych i średnich firm oraz źródłom ich finansowania, a także „Kompendium dobrych praktyk”, czyli przegląd innowacyjnych i efektywnych projektów szkoleń i doradztwa oferowanego młodym firmom.Elementy powiązane Lista elementów powiązanych z artykułem
Stronę wyświetlono 1113 razy

Pomorska Izba Rzemieślnicza MSP

Sekretariat

Adres: Piwna 1/2, 80-831 Gdańsk

Telefon: (58) 301-84-41

Fax: 58 301-79-31

Email: biuro@pomorskaizba.com.pl

WWW: http://www.pomorskaizba.pl

Pozostałe informacje:
KRS: 0000045872 NIP: 583-000-38-23

Numer konta:
81 1600 1462 1817 4823 9000 0001
BGŻ BNP PARIBAS

Certyfikat Systemu Zarządzania Jakością ISO 9001:2008
facebook
1.0.554915116 2015-03-12 08:23:52