<< wróć Pomorska Gala Rzemiosła 2018

Pomorska Gala Rzemiosła 2018

W dniu 5 października 2018 r. w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku odbyła się „Pomorska Gala Rzemiosła”, połączona z jubileuszem 10-lecia Zespołu Szkół pod nazwą Pomorskie Szkoły Rzemiosł, których Pomorska Izba Rzemieślnicza MSP jest organem prowadzącym.

 

    

 

Pomorskie Szkoły Rzemiosł to zespół szkół publicznych powołany w 2008 roku z inicjatywy gdańskich rzemieślników i przy ogromnym wsparciu władz miasta. Stworzenie takiej szkoły było wyjątkowo odważnym krokiem ze strony przedsiębiorców jak i Prezydenta Miasta Gdańska oraz Rady Miasta Gdańska. Dzisiaj możemy powiedzieć, że gdańskie motto: „Nec temere, nec timide – bez zuchwałości, ale i bez lęku” kolejny raz stało się cennym kierunkowskazem. Pomorskie Szkoły Rzemiosł są jedyną nie tylko w Gdańsku, ale w całym województwie pomorskim szkołą publiczną, prowadzoną przez organizację przedsiębiorców. W skład zespołu szkół wchodzą: Technikum nr 1, Branżowa Szkoła I Stopnia nr 1 oraz Liceum Ogólnokształcące dla dorosłych. To przyszli pracodawcy, w dużej mierze, decydują o tym co, i jak będzie nauczane, biorąc pod uwagę przyszłe oczekiwania stawiane młodym pracowników. Szkoła posiada Radę programową, w której zasiadają przedsiębiorcy.


Ważnym punktem uroczystości było nadanie sztandaru Pomorskim Szkołom Rzemiosł, ufundowanego przez Pomorską Izbę Rzemieślniczą MSP.

 

    

 

Tradycyjnym punktem towarzyszącym nadaniu sztandaru jest symboliczne przybijanie gwoździ, czyli emblematów fundatorów, patronów lub założycieli. Na drzewcu sztandaru Pomorskich Szkół Rzemiosł widnieją gwoździe Prezesa Związku Rzemiosła Polskiego, Wojewody Pomorskiego, Marszałka Województwa Pomorskiego, Prezydenta Miasta Gdańska oraz Prezesa Pomorskiej Izby Rzemieślniczej MSP. W tak uroczystej chwili nie mogło zabraknąć Kapelana Pomorskiego Rzemiosła, księdza Kanonika Ludwika Kowalskiego, który poświęcił sztandar.

 

 .      

 

Podczas Gali wręczono także odznaczenia Związku Rzemiosła Polskiego oraz Izby Rzemieślniczej zasłużonym rzemieślnikom i pracownikom Szkoły, w podziękowaniu za zaangażowanie na rzecz środowiska i promowanie szkolnictwa zawodowego.

 

Odznaczenia Związku Rzemiosła Polskiego

wręczali: Prezes Związku Rzemiosła Polskiego – Jan Gogolewski

Prezes Pomorskiej Izby Rzemieślniczej MSP - Wiesław Szajda

 

Szablę im. Kilińskiego - najwyższe odznaczenie rzemieślnicze nadawane przez Związek Rzemiosła Polskiego otrzymał:

Ryszard Majchrowski

Zasłużony, wieloletni członek Cechu Piekarzy i Cukierników w Gdańsku, właściciel jednej z najstarszych gdańskich piekarni na ul. Dolna Brama 12, promujący naturalne i zdrowe wyroby piekarnicze, wyrabiane według tradycyjnej receptury i wypiekane w ostatnim gdańskim piecu piekarskim opalanym węglem. Mistrz szkolący i członek komisji egzaminacyjnej. Piekarzem został przez przypadek, skończył bowiem studia na Politechnice Gdańskiej, a następnie zajmował się m.in. projektowaniem dźwigów stoczniowych. Aby pomóc ojcu, zamiast przy stole kreślarskim zaczął pracować przy blacie w piekarni
i tak już zostało.

 

Platynowy Medal im. Jana Kilińskiego otrzymali:

Ryszard Stachura

Członek Sopockiego Cechu Rzemiosł Różnych, właściciel firmy SKRAW–MET, którą prowadzi od niemal 50 lat, równie długo zaangażowany w działalność społeczną w środowisku rzemieślniczym, gdzie cieszy się niezmiennie wielkim szacunkiem i sympatią. Pan Ryszard wciąż jest aktywny zawodowo, swoją postawą udowadniając, że podejmowanie kolejnych wyzwań motywuje i dodaje energii, a metryka nie stanowi żadnej przeszkody w osiąganiu założonych celów. Stanowi piękny przykład dla młodego pokolenia, że można z sukcesem prowadzić działalność gospodarczą, łącząc przy tym rzetelność, fachowość i wierność wyznawanym zasadom.

 

Agnieszka i Wacław Sitko

Życie oraz historia Państwa Sitko nierozerwalnie związane są z historią Trójmiasta oraz przedwojennym rzemiosłem. Pomimo dostojnego wieku, oboje są wciąż aktywni zawodowo, a ich Pracownia rymarsko-kaletnicza przy ul. Lawendowej w Gdańsku kontynuuje rodzinne tradycje. W zawodzie pracują już ponad 70 lat, na przestrzeni których dzielili się swoją wiedzą i umiejętnościami oraz zarażając pasją kolejne pokolenia rzemieślników. W czasach uprzemysłowienia i konsumpcjonizmu, dzięki takim osobom odnajdujemy ślady przeszłości, kiedy to człowiek, a nie maszyna był najważniejszy, i tylko dzięki pracy własnych rąk, wizji i pomysłowości wytwarzał przedmioty codziennego użytku.

 

Srebrny Medal im. Jana Kilińskiego otrzymał:

Marian Fornal

od ponad 30 lat członek Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Gdyni, właściciel zakładu Mechanika Pojazdowa, mistrz szkolący, aktywny społecznik i ceniony rzemieślnik.

 

Honorową Odznakę Związku Rzemiosła Polskiego otrzymali:

Katarzyna Schenk

członek Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Gdyni, właścicielka salonu fryzjerskiego „KASIA”, nauczyciel i wychowawca młodzieży, organizator Konkursu Fryzjerskiego w Gdyni oraz aktywny członek Wojewódzkiej Komisji Branżowej.

 

Eugeniusz Piekarek

od ponad 30 lat członek Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Gdyni, właściciel firmy „ELEKTROMAJSTER”, mistrz szkolący w zawodzie elektromechanik, członek komisji egzaminacyjnej, zaangażowany w działalność społeczną na rzecz rzemiosła.

 

    

 

Odznaczenia Pomorskiej Izby Rzemieślniczej MSP „Rzemiosło – za zasługi”

 

wręczali: Prezes Pomorskiej Izby Rzemieślniczej MSP Wiesław Szajda

Członek Zarządu Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Grzegorz Pellowski

 

Złotą odznakę Izby Rzemieślniczej „Rzemiosło – za zasługi” otrzymali:

Małgorzata Gładkowska

od 15 lat członek Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Gdyni, mistrz szkolący w zawodzie fryzjer,
z wielkimi sukcesami przygotowuje uczniów do Konkursów, aktywnie działająca na rzecz cechu
i środowiska branżowego;.

 

Danuta Barnik

nauczyciel fizyki, wieloletnia wicedyrektor szkoły ds. kształcenia zawodowego w Pomorskich Szkołach Rzemiosł, zaangażowana w rozwój i promocję szkolnictwa zawodowego oraz rzemiosła.

 

 

Marek Nowicki

starszy wizytator, Koordynator Wojewódzki ds. szkolnictwa zawodowego i ustawicznego Kuratorium Oświaty w Gdańsku, zaangażowany w rozwój szkolnictwa zawodowego i wsparcie dla dualnego systemu kształcenia.

 

Roman Malz

od ponad 20 lat członek Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Gdyni, właściciel firmy „Blacharstwo Pojazdowe”, mistrz szkolący w zawodzie blacharz i oddany społecznik.

 

Srebrną odznakę Izby Rzemieślniczej „Rzemiosło – za zasługi” otrzymali:

dla pracowników Pomorskich Szkół Rzemiosł, za wielkie zaangażowanie w życie szkoły oraz promowanie szkolnictwa zawodowego i rzemiosła

 

Joanna Kostrzębska

nauczyciel chemii, od 7 lat wicedyrektor szkoły ds. kształcenia ogólnego.

 

Anna Lehmann

nauczyciel języka angielskiego oraz przedmiotów zawodowych

poligraficzno- graficznych

 

Marta Darżynkiewicz

nauczyciel przedmiotów zawodowych poligraficzno- graficznych

 

Anna Wołoszczakiewicz

nauczyciel języka polskiego, bibliotekarz, opiekun Samorządu Uczniowskiego

 

Marek Sobczak

specjalista ds. techniczno – gospodarczych

 

Dyplom za wielkie zaangażowanie i wieloletnią działalność społeczną na rzecz pomorskiego rzemiosła otrzymał z rąk Prezesa Pomorskiej Izby Rzemieślniczej MSP Wiesława Szajdy, Członka Zarządu Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Grzegorza Pellowskiego oraz Starszego Powiatowego Cechu Rzemiosł Różnych Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Pucku Lecha Jędrzejczyka

 

Bogdan Klauza

przez lata pełnił funkcję Starszego Powiatowego Cechu Rzemiosł Różnych Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Pucku, był także członkiem Zarządu, a następnie Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej Pomorskiej Izby Rzemieślniczej MSP. Pomysłodawca i kawaler najwyższego odznaczenia rzemieślniczego – Szabli im. Jana Kilińskiego. Mimo przejścia na emeryturę wciąż zaangażowany
w życie Cechu i puckiego rzemiosła.

 

    

 

Swoje odznaczenia „Za zasługi dla Pracodawców Pomorza”

wręczyli także Prezydent „Pracodawców Pomorza” Zbigniew Canowiecki oraz Dyrektor Zarządzający, Członek Zarządu „Pracodawców Pomorza” Tomasz Limon

 

Złoty medal „Za zasługi dla Pracodawców Pomorza”

Wiesław Szajda Prezes Pomorskiej Izby Rzemieślniczej MSP

 

Odznaka honorowa „Za zasługi dla Pracodawców Pomorza”

Dariusz Gobis Dyrektor Pomorskiej Izby Rzemieślniczej MSP

Beata Wierzba Dyrektor Pomorskich Szkół Rzemiosł w Gdańsku

 

    

 

Uhonorowanym serdecznie gratulujemy.

 

Zarząd i pracownicy Izby przygotowali drobną niespodziankę dla prezesa Wiesława Szajdy, doceniając jego zaangażowanie w pracę dla pomorskiego środowiska przedsiębiorców, wygłosili krótką laudację zakończoną słowami: „Panie Prezesie! Wiesiu! Dobrze że jesteś!”.

 

    

 

Jak co roku gala pomorskich rzemieślników ma wymiar charytatywny. Podobnie jak w ostatnich latach wsparliśmy hospicjum dziecięce „Pomorze dzieciom”. Hojność pomorskich rzemieślników jest dobrze znana, lecz dodatkowo pobudzeni z serca płynącym wystąpieniem Prezes hospicjum, Pani Ewy Liegman pobili kolejny rekord szczodrości.

 

 .  

 

Po części oficjalnej uroczystości, scenę Teatru Wybrzeże przejęli we władanie studenci Państwowego Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego im. D. Baduszkowej w Gdyni, pod dyrekcją Pana Marka Kaczanowskiego, którzy zachwycili widzów swoją energią i talentem, wykonując szlagiery ze znanych musicali.

 

    

 

Dziękujemy wszystkim za udział w naszej uroczystości. To zawsze wielki zaszczyt i przyjemność móc gościć Państwa na naszych wydarzeniach. Już dzisiaj zapraszamy na przyszłoroczną Galę, a w międzyczasie zachęcamy do korzystania ze szkoleń i spotkań organizowanych przez Pomorską Izbę Rzemieślniczą MSP. Młodzież zachęcamy do rozwijania swoich pasji i talentów w Pomorskich Szkołach Rzemiosł.Nasza uroczystość nie byłaby tak udana gdyby nie wsparcie naszych Patronów oraz sponsorów.

Patronat honorowy 

 1. Wojewoda Pomorski

 2. Marszałek Województwa Pomorskiego

 3. Prezydenta Miasta Gdańska www.gdansk.pl

 4. Prezes Związku Rzemiosła Polskiego

Patronat Medialny:

 1. Dziennik Bałtycki

 2. Radio Gdańsk

 3. Portal trojmiasto.pl

 4. Express Biznesu

Sponsorzy:

 1. SIGNAL IDUNA

 2. BGŻ BNP PARIBAS

 3. Browar Amber

 4. Piekarnia – Cukiernia Sławomir Mielnik

 5. Grono s.c.

 6. PELLO COFFEE

  

Stronę wyświetlono 1161 razy

Pomorska Izba Rzemieślnicza MSP

Sekretariat

Adres: Piwna 1/2, 80-831 Gdańsk

Telefon: (58) 301-84-41

Fax: 58 301-79-31

Email: biuro@pomorskaizba.com.pl

WWW: http://www.pomorskaizba.pl

Pozostałe informacje:
KRS: 0000045872 NIP: 583-000-38-23

Numer konta:
81 1600 1462 1817 4823 9000 0001
BGŻ BNP PARIBAS

Certyfikat Systemu Zarządzania Jakością ISO 9001:2008
facebook
1.0.554915116 2015-03-12 08:23:52