<< wróć Mistrzowie zawodów kreują przyszłość - nowe kierunki w kształceniu przedsiębiorców i kadry kierowniczej w małych i średnich przedsiębiorstwach

Mistrzowie zawodów kreują przyszłość -

nowe kierunki w kształceniu przedsiębiorców i kadry kierowniczej

w małych i średnich przedsiębiorstwach

Polska potrzebuje nowych przedsiębiorców do przezwyciężenia ograniczeń wzrostu gospodarczego.

We wszystkich krajach nadbałtyckich istnieje duży niedobór przedsiębiorców i kadry kierowniczej, wskutek czego silnie ograniczony jest wzrost gospodarczy małych
i średnich przedsiębiorstw, a innowacje pojawiają się w dużo mniejszym stopniu niż mogłyby i musiałaby być. Z powodów demograficznych braki te w przyszłości przybiorą jeszcze na sile. Do roku 2030 liczba młodszych osób w wieku produkcyjnym zmniejszy się o około 20%.
Z uwagi na ten silny spadek z jednej strony i spore starzenie się obecnych właścicieli firm
z drugiej strony, coraz trudniej jest zaspokoić duże zapotrzebowanie na przedsiębiorców-sukcesorów. Już w chwili obecnej więcej miejsc pracy ulega zlikwidowaniu z powodu niepowodzenia przy przejmowaniu przedsiębiorstw przez nowych właścicieli od ustępujących z powodu wieku dotychczasowych właścicieli niż jest tworzonych poprzez zakładanie nowych działalności gospodarczych.

Przynajmniej tak samo wysokie zapotrzebowanie istnieje na kadry kierownicze, które oprócz gruntownych kwalifikacji zawodowych i technicznych mają dysponować kompetencjami
w prowadzeniu przedsiębiorstwa i zarządzaniu. Ugruntowana edukacja mistrzowska na wysokim poziomie pozwoli na pozyskiwanie nowych właścicieli dla istniejących firm, osób prowadzących działalność gospodarczą i kadry kierowniczej, umożliwi stałe podnoszenie wydajności i konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw, a równocześnie wspieranie realizacji dwutorowej nauki zawodu.

Parlament Hanzeatycki - zrzeszenie 50 izb gospodarczych z 13 krajów Europy Północnej
i Wschodniej realizuje aktualnie z partnerami z Danii, Niemiec, Polski, Litwy i Łotwy dofinansowywany przez UE projekt realizacji ambitnego kształcenia na poziomie mistrzowskim i zapewnienia narybku dla przedsiębiorców. Partnerem w tym projekcie jest również Powiatowy Cech Rzemiosł Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Wejherowie.

Celem przedstawienia nowych możliwości edukacyjnych dla przedsiębiorców, modeli służących zapewnieniu przekazania przedsiębiorstw następnej generacji i w celu wspierania małych i średnich przedsiębiorstw Pomorska Izba Rzemieślnicza Małych
i Średnich Przedsiębiorstw w Gdańsku organizuje wspólnie z Parlamentem Hanzeatyckim konferencję, w której wezmą udział zagraniczni eksperci z 8 krajów nadbałtyckich
i przedstawią swoje doświadczenia i propozycje. Na konferencji zostaną przedstawione konkretne rozwiązania, zaprezentowane będą skuteczne projekty pilotażowe, a przedsiębiorcy przedstawią swoją sytuację i propozycje. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy serdecznie

13 czerwca 2017 do Hotelu Radisson Blu w Gdańsku